Home / Blog
Home / Blog

Komunikacja miejska – jak kupić bilet?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Poruszanie się po Belgradzie jest proste. Aby sprawnie korzystać z komunikacji miejskiej można się posiłkować Google Maps. Pewne trudności może sprawiać opanowanie płatności za bilety, ale zaraz wszystko wyjasnię.

 

Bilet obejmuje wszystkie rodzaje komunikacji: tramwajową, autobusową i trolejbusową.

Są 4 możliwości kupienia biletu:

  1. w kiosku, ale nie każdy ma tę usługę. Do ceny biletu dodawane jest 5 dinarów za druczek, który dostajemy i on jest wlaśnie biletem. Należy go okazać kontrolerowi. W wielu kioskach nie przyjmują kart. Poniżej jak wygląda bilet. Ten jest na 90 minut i tu uwaga, czas liczy się od momentu kupienia.

Bilety dzienne w ten sposób można kupić tylko na bieżący dzień.

2. w pojeździe, płacimy kartą w aparacie znajdującym się obok kierowcy. Tutaj także dostajemy wydruk, który zachowujemy do kontroli.

3. SMS-em na 9011, ale to tylko z serbskiej karty i tylko jeden bilet. Jeżeli podróżuje więcej osób a tylko jedna ma serbską kartę telefoniczną to się nie da. Dostajemy SMS zwrotny i to właśnie tę wiadomość pokazujemy w razie kontroli. Nasz rachunek jest obciążany kosztem biletu i opłatą manipulacyjną operatora. Treść SMS-a uzależniona jest od rodzaju biletu.

Foto:Beoinfo

 

4. Przez aplikację Beograd Plus, tu można powiązać swoją kartę. Jeszcze nie miałam sposobności korzystać, ale widzę, że można kupić też tylko pojedynczy bilet. Aplikacja wymaga dostępu do internetu.

Serbskie dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa i średnia) nie płacą za przejazdy. Przypuszczam, że polskich dzieci też nie będą kontrolować, ale nie ręczę za to.

Bezpłatne są też przejazdy nocne od 24.00 do 04.00.

Na większości przystanków są elektroniczne tablice informujące kiedy podjeżdża jaki autobus/tramwaj/trolejbus.

 

Ceny biletów (2024)

Bilet czasowy – 90 MIN

Strefa  A – cena 50 dinarów, tekst  SMS-a  A90

Strefa B – cena 50 dinarów, tekst  SMS-a B90

Strefa C (A+B) – cena 100 dinarów, tekst  SMS-a C90

Dzienny bilet – 1 Dzień

Strefa A – cena 120 dinarów, tekst  SMS-a A1

Strefa B – cena 120 dinarów, tekst  SMS-a B1

Strefa C (A+B) – cena 150 dinarów, tekst  SMS-a C1

Bilet na 7 dni

Strefa A – cena 800 dinarów, tekst  SMS-a A7

Strefa B – cena 800 dinarów, tekst  SMS-a B7

Strefa C (A+B) – cena 1000 dinarów, tekst  SMS-a C7

Są jeszcze bilety miesięczne, ale to raczej nie dotyczy turystów.

Strefa A obejmuje dzielnice Novi Beograd, Zemun, Stari grad, Savski venac, Voždovac, Čukarica, Vračar, Rakovica, Palilula, Zvezdara, Surčin, Grocka, czyli praktycznie wszystkie części odwiedzane przez turystów.

Strefa B obejmuje podmiejskie dzielnice, a właściwie okoliczne miasteczka:  Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Barajevo, Sopot, Grocka

 

Galeria zdjęć