Home / Blog
Home / Blog

Ćevapi, ćevapčići…

Facebook
Twitter
LinkedIn

Trochę historii

Nazwa ćevap pochodzi od perskiego  słowa kebab, co oznacza po prostu mięso. Dzisiaj ćevap można spotkać w różnych językach bałkańskich i zwykle jest to określenie mięsnej potrawy w formie paluszków robionej na grillu.

Ćevapi znano już w starożytnej Grecji, wspomina o nich Homer w Iliadzie i Odysei jako o „daniu w formie obeliska“. Na Bałkany ćevapy przybyły razem z Turkami i zadomowiły się na dobre, dzisiaj są częścią kuchni serbskiej i okolicznych. Są także najczęściej spożywanym daniem z grilla i to zarówno w fast foodach jak i w restauracjach. To danie lubią turyści a dla mieszkańców jest częstym daniem obiadowym. W sezonie grillowym żadne spotkanie w ogródku nie może się bez tego obejść.

Ćevapi były podawane znanym osobistościom odwiedzającym Jugosławię. Marszałek Tito zaserwował je królowej Elżbiecie w czasie jej wizyty. Nie zanotowano czy jej się potrawa spodobała 🙂

Kucharzem pani Marii Curie Skłodowskiej był pan Djordjević i to on nauczył naszą słynną rodaczkę samodzielnie przygotowywać wspaniałe ćevapi, których ponoć była wielbicielką.

Niegdyś tradycyjnie mięso siekane było ręcznie i to na pniu, co miało dawać specjalny smak. Dzisiaj są do tego maszynki, które rozdrabniają mięso na ćwvapy, ale sama technika wyrabiania mięsa jest tajemnicą każdego kucharza.

Na szczęście współcześnie nie musimy sami mielić i wyrabiać mięsa, w sklepach mięsnych można kupić ćevapi już gotowe do grillowania. Jeszcze lepiej spróbować tego dania w jednym z licznych fast foodów w mieście.

Rodzaje ćevapów

Sarajevski

Jak nazwa wskazuje powstał w Sarajewie i tam do dziś można próbować do woli najoryginalniejszych sarajewskich ćevapów. Nasze, belgradzkie w niczym im nie ustępują. Przepis składa się z dwóch składników: młodego mięsa wołowego i soli. Specjalna technika mielenia i wyrabiania mięsa zapewnia niepowtarzalny smak. Sarajewskie ćevapi podaje się w bułce z drobno siekaną cebulą ( może być czerwona) i z kajmakiem.

 

Banjalučki

Jest najsłynniejszym produktem pochodzącym z Banialuki. Przepis nieco się różni od sarajewskiego ćevapa, do mięsa dodaje się także pieprz i czosnek. Ten rodzaj cievapów występuje w formie płytek powstałych z najczęściej pięciu ćevapów, a sarajevskie są grillowane każdy oddzielnie.

Pazarski

Z miejscowości Novi Pazar. Podawane są z cebulą i polewane jogurtem naturalnym, ale oczywiście można je jeść na swój ulubiony sposób. Powstają z 80% wołowiny i 20% mięsa owczego, co nadaje im miękkości, ale też są bardziej tłuste.

Moje ulubione miejsca z ćevapami:

Ćevap kod Dekijaul. Strahinića Bana 71

Walter ćevapi  sieciówka w kilku miejscach stolicy

Crni Djordje w pobliżu promenady nad Sawą

Ćevapdžinica Cica, ul. Đure Jakšića 11, nieczynna w niedzielę
Drama ćevapi, ul. Dositejeva 7, w pobliżu Teatru Narodowego

Porcja ćevapów to 10 sztuk, pamiętajcie o tym zamawjając. Smacznego!

Galeria zdjęć