Współczesne muzea rozwinęły się z prywatnych kolekcji, które początkowo były dostępne niewielkiej grupie ludzi. Z czasem te pierwsze zbiory przedmiotów historycznych lub artystycznych otworzyły swoje podwoje dla wszystkich obywateli.
Rola muzeów nie ogranicza się do przechowywania i restauracji dzieł sztuki czy artefaktów historycznych, ale ważnym aspektem ich działalności jest też rola edukacyjna. W wypełnianiu tej misji muzeów niezbędna jest ich dostępność.
W większości muzeów kupując bilet wspomagamy ich działalność. Niektóre muzea, aby zapewnić dostęp do swoich zbiorów wszystkim zainteresowanym, wprowadziły dni, w których można je odwiedzić zupełnie za darmo.
Pamiętajmy jednak, że opłaty za bilety nie są bez znaczenia. Właśnie z pieniędzy z biletów zaupiono wspaniałe dzieło Claude’a Moneta Katerda w Rouen, które można podziwiać w Muzeum Narodowym w Belgradzie. Tak więc każdy dzień – niezależnie od ceny biletu – jest dobrym dniem na wizytę w muzeum.
Poniżej podaję do jakich muzeów i w jakie dni wejdziecie bezpłatnie.
Muzeum Sztuki Współczesnej
Wyjątkowy budynek w formie sześciu kryształów na Nowym Belgradzie w pobliżu ujścia Sawy do Dunaju kryje w sobie zbiory sztuki lokalnych i zagranicznych artystów. Oprócz ekspozycji stałej zobaczycie tam intrygujące wystawy czasowe. Wstęp wolny w każdą pierwszą środę miesiąca.
Muzeum Jugosławii
Tu poznacie jak powstawała Jugosławia, jak żyli ludzie w czasie istnienia tego pełnego kontrastów państwa i w końcu co wpłynęło na jego ostateczny rozpad. Muzeum jest swoistym składem relikwii jednej mionionej epoki, która ma wpływ, jakiego się nie spodziewamy, na naszą współczesność. Wstęp wolny w każdy pierwszy czwartek w miesiącu w godzinach 16.00 – 18.00.
Muzeum Narodowe
To najwiekszy zbiór ilustrujący historię sztuki zarówno serbskiej jak i światowej. Oglądając zbiory macie okazję zapoznać się z rozwojem malarstwa od 14. do 20. wieku. Osobną atrakcją jest ekspozycja ilustrująca historię tej części Europy ze znaczącymi atrefaktami odnalezionymi w Serbii i okolicach. W programie muzeum znajdziecie też liczne aktywności przyciągające do muzeum odwiedzających, jak zwiedzanie z kustoszem, pokazy filmów ale też interaktywne warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny w każdą niedzielę.
Muzeum Paje Jovanovića
Paja, a właściwie Pavle Jovanović to serbski malarz, przedstawiciel realizmu. Stworzył ponad tysiąc dzieł, których tematem w dużej mierze była historia narodowa. Wiele z nich znajduje się w najcenniejszych kolekcjach jak np. w Muzeum Narodowym. Natomiast w muzeum jego imienia, oprócz prac tego wielkiego artysty, zobaczymy jego narzędzia pracy, dyplomy, medale, notatki, a także częściowo odtworzone jego wiedeńskie studio malarskie. Wstęp wolny w każdą ostatnią sobotę miesiąca.
Muzeum Zepter
Odwiedzjąc to muzeum poznacie serbską scenę artystyczną drugiej połowy 20. wieku i początku 21. wieku. Zobaczycie prace najlepiej zapowiadających się młodych malarzy. Samo muzeum jest prywatną kolekcją pana Philipa Zeptera, serbskiego przedsiębiorcy i mecenasa kultury, a mieści się w dawnym budynku banku w samym centrum Belgradu. Wstęp wolny w każdą niedzielę.
Muzeum Sztuki Użytkowej
Jeżeli chodzi o sztukę użytkową, to często jest ona niewystarczająco ceniona. Prace artystów zajmujących się tą gałęzią sztuki łączą wartości artystyczne i praktyczne i częstokroć są dalece bardziej inrtygujące niż klasyczna sztuka. Niektóre z najlepszych tego przykładów są wystawione w Muzeum Sztuki Użytkowej. Wstęp wolny w każdą ostatnią sobotę w miesiącu.
Muzeum Etnograficzne
Bogate zbiory muzeum obejmują kulturę materialną i niematerialną Serbii. Oprócz ekspozycji stałej mają miejsce wystawy tematyczne, warsztaty, ale muzeum prowadzi także badania naukowe, których wyniki możemy śledzić w licznych publikacjach. Wstęp wolny w każdą niedzielę.
Konak Knjeginje Ljubice
Rezydencja księżnaj Ljubicy posiada bogatą kolekcję mebli z 19. i 20. wieku obrazującą rozwój i kulturę zamieszkiwania w Serbii. Oprócz tego częste są wystawy tematyczne, które odbywają się w malowniczych piwnicach pałacyku. Wstęp wolny w każdą ostatnią sobotę w miesiącu.