Home / Blog
Home / Blog

Na straganie w dzień targowy…

Facebook
Twitter
LinkedIn
🍏🥝🫒Sobota i niedziela to tradycyjnie dni targowe. Mieszkańcy Belgradu biorą do ręki swój wózeczek i udają się na targ.
🍉🍎🍌 Bazary, ze swoją ciekawą historią, stały się swoistymi atrakcjami turystycznymi. Goście stolicy dowiadują się kim był np. Ignjat Bajloni czy Cvetko Jovanović i dlaczego najsłynniejsze belgradzkie targi noszą ich imię.
🧄🍆Większość mieszkańców stolicy ma swój ulubiony targ gdzie, często od pokoleń, znają sprzedajacych i u nich właśnie się zaopatrują. Na bazarze oprócz różnych warzyw i owoców można kupić najlepszy ser, wędliny, domowe wino czy rakiję. Także słynny kajmak kupujemy na bazarze, bo wersja sklepowa to nie to.

Najpopularniejsze bazary:

  • Zemunska pijaca – jeden z najstarszych targów w mieście. Tu znajdziecie wszystko: owoce, warzywa, chleb na zakwasie, pieczone prosięta i jagnięta, a także świeżo złowione ryby. Oprócz tego jest część z artykułami gospodarstwa domowego i ubraniowa.
  • Kalenić pijaca – położona w sercu Belgradu, w ofercie wszystko czego dusza zapragnie, w tym wspaniałe sery i inne produkty mleczne. Tu można spotkać starsze belgradzkie damy w koronkowych rękawiczkach kupujące aromatyczne figi.
  • Zeleni venac – to miejsce, gdzie poza owocami, warzywami i kwiatami kupicie sery, wędliny, świeże mięsa, kawę i pamiątki. Koło hali serowej panie sprzedają wspaniałe kore, czyli ciasto filo do zrobienia pity, a także domowe makarony i makowce.
  • Blok 44 –  bazar w dzielnicy Nowy Belgrad.  Na straganach można spotkać producentów sprzedających kury z wolnego wybiegu na niedzielny rosół. Tu także ogromny wybór innych produktów, które mogą wam się przydać lub nie 🙂

Rynki Belgradu to miejsca, gdzie można wchłaniać atmosferę miasta, popróbować lokalnych produktów i kupić pamiątki. Myślę, że spokojnie mogą posłużyć do dokładniejszego poznania stolicy i jej mieszkańców.

W czasie moich wycieczek, jeżeli czas na to pozwala, pokazuję gościom belgradzką kulturę i tradycję właśnie przez pryzmat bazarów. To niezapomniane przeżycie.

Galeria zdjęć