Przy okazji pobytu w Belgradzie turyści zauważają dużą niebywałą różnorodność stylów architektonicznych. Wystarczy przejść się belgradzkimi ulicami by zobaczyć różne sposoby budowania, od 19. wiecznych kamienic w centrum do bardzo ciekawych przykładów brutalizmu na Nowym Belgradzie.
Budynki brutalistyczne dzisiaj są odbierane jako nieszablonowe, często są wspaniałym tłem dla instagramowych fotek i zadziwiają swoją wielkością, wręcz megalomanią budowniczych. W czasach kiedy powstały były swoistą rewolucją w architekturze, zarówno pod względem wyglądu, funkcjonalności ale też sposobu budowy. Przy ich tworzeniu stosowano innowacyjne metody jak konstrukcje sprężone z żelbetu.
Brutalizm jako styl w architekturze rozwijał się po II wojnie światowej, ale do Jugosławii dotarł nieco poźniej. Najwięcej przykładów tego nurtu jest na Nowym Belgradzie. Są to w dużej mierze bloki mieszkalne z lat 60-tych i 70-tych.
Charakterysyczne jest wykorzystanie na dużą skalę z betonu, który dominuje na fasadach i stał się znakiem rozpoznawczym budynków tego nurtu.
1. Wieża Geneks lub inaczej Zachodnia Brama Belgradu. Charakterystyczny budynek, który większość gości stolicy mija wjeżdżając do miasta. Budowla ta w momencie powstania, czyli w 1977 roku był trzecim co do wysokości budynkiem w Europie (140 m). W okrągłej części na szczycie znajdowała się restauracja, która miała się obracać, ale nigdy się tego nie doczekaliśmy.
2. Najdłuższy budynek w Belgradzie ma niewiarygodną długość około 1 kilometra. W 798 mieszkaniach mieszka około 3500 mieszkańców! Powstał w latach 60-tych również na Nowym Belgradzie.
3.Televizorke – również na trasie wjazdowej do miasta. To dwa bloki z oknami, które przypominają stare telewizory. Podobno tą nazwę nadał im sam Tito w czasie odwiedzin tuż po budowie, a mieła wyrażać dezaprobatę dla pomysłu architektonicznego.
4. Toblerone – budynek wyglądem przypominający znaną czekoladę. Czy tak jest oceńcie sami.
5. Rudo – Wschodnia Brama Belgradu. Trzy 85-metrowe wieżowce na wjeździe do miasta miały godnie witać przyjezdnych. Każdy z nich ma 28 pięter i stały się symbolem Belgradu.
6. Mercedeske – jeszcze jeden budynek na Nowym Belgradzie. To dwa kompleksy bloków, każdy złożony z trzech budynków. Patrząc z góry przypominają znaczek Mercedesa.
7.Crvenkapa – Czrwony Kapturek. Ten budynek zbudowano później niż poprzednie, bo w latach 90-tych i w tym czasie miał bardzo rewolucyjny wygląd. Do dziś przyciąga uwagę niespotykanymi czerwonymi metalowymi elementami na elewacji, przez co mieszkańcy kojarzą go właśnie z postacią z bajki.
Architektura Belgradu jest bardzo różnorodna i niebywale ciekawa. Tutaj przedstawiłam w bardzo okrojony sposób tylko mały wycinek. Jezeli chcecie dokładniej poznać brutalizm to zapraszam na moją wycieczkę Brutalizm w Belgradzie, gdzie przy okazji spaceru opowiem o innych aspektach życia w stolicy.