Home / Blog
Home / Blog

Niebieski Pociąg

Facebook
Twitter
LinkedIn

Historia pociągu

W 1959 roku, na potrzeby prezydenta Josipa Broza Tita, wyprodukowano specjalny pociąg. Tym pciągiem marszałek Tito przejechał 600 tysięcy kilometrów podróżując po całej Jugosławii i innych państwach (Francja, Polska, Grecja, Rumunia, Austria, Węgry, Związek Radziecki). Na pokładzie tego słynnego pociągu przyjął ponad 60-ciu zagranicznych gości, głównie polityków (królowa Elżbieta, Chruszczow, Ghandi, itd)

Pociąg miał być całością, która zapewniała odpowiednie warunki podróżowania, pracy ale i wypoczynku głowy państwa. Jako że Tito lubił luksus, w pociągu umieszczono najlepsze  i najnowocześniejsze, w tamtych czasach, wyposażenie. W składzie znalazły się: komfortowy salon prezydencki, uroczysty salon konferencyjny, wagon restauracyjny, kuchnia, apartamenty dla gości, wagony sypialne i inne udogodnienia dla tak ważnych podróżnych.

 

Co zobaczymy

Wnętrza w stylu art deco ozdobiono mahoniowymi elementami, ale część wyposażenia wykonano z drewna gruszy i orzechowego. Inne cenne materiały, których użyto do wykończenia to skóry, jedwab, wspaniałe dywany, mozaiki z użyciem masy perłowej i kości słoniowej.

W składzie znajdował się tzw. „głuchy pokój“, gdzie prezydent prowadził poufne rozmowy i gdzie zapadały ważne decyzje. W tym pokoju znajduje się też przodek dzisiejszego telefonu komórkowego, przy pomocy którego Tito mógł się porozumieć w najwyższymi władzami państwowymi ale i sejf, w którym trzymał najważniejsze dokumenty państwowe.

W wagonie restauracyjnym, gdzie jadali generalowie, zachował się stół jadalniany  i autentyczne czerwone krzesła. Dwa z nich, stojące na czele stołu są szersze i bardziej eleganckie od innych i to właśnie na nich siadywał marszałek a na którym wybierał biorąc pod uwagę kierunek poruszania się pociągu.

Pociąg pomalowano na kolor niebieski, co go odznaczalo od innych pociągów jugosłowiańskich w kolorze zielonym. Mógł rozwijać prędkość do 140 km/godzinę i w komfortowych warunkach przewozić do 100 pasażerów.

Niebieskim Pociągiem marszałek Tito wybrał się także w swoją ostatnią podróż z Ljubljany, gdzie zmarł, do Belgradu gdzie został pochowany. Miało to miejsce 5 maja 1980 roku.

 

Niebieski Pociąg dzisiaj

Mimo, że człowiek dla którego wyprodukowano Niebieski Pociąg nie żyje od ponad 40  lat, jego luksusowy pociąg nadal mknie po szynach.

Dzisiaj w jego unikatowych wnętrzach można świętować rózne uroczystości, śluby, urodziny, jubileusze. Można w nim też nakręcić teledysk, a można go po prostu wynająć na jeden dzień  i poczuć się jak marszałek Tito.

 

Zwiedzanie pociągu

Zwiedzane Niebieskiego Pociągu możliwe jest po uprzednim sprawdzeniu e-mailem (minimum 48 godzin wcześniej), czy w wybranym terminie jest to możliwe. Maila trzeba napisać na adres marketing@srbvoz.rs

Pociąg znajduje się w garażu przy Bulevar Patrijarha Pavla 8 a

Zwiedzanie jest możliwe w dni robocze w godzinach 8.00-14.00

 

Pociąg można zwiedzać ze mną podczas wycieczki Jugosławia – państwo, którego już nie ma (Komunistyczny Belgrad) tu link do wycieczki

 

Galeria zdjęć