Home / Blog
Home / Blog

Crvena Zvezda – muzeum klubu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dzisiaj zaprowadzę was na stadion mojego ulubionego klubu piłkarskiego Crvena Zvezda. To jeden z kilku klubów w stolicy, ale jest najbardziej utytułowany i ma najwięcej kibiców, bo prawie połowę wszystkich. Kolejnym bardzo znanym zespołem piłkarskim jest Partizan, który jest zaciętym rywalem w rozgrywkach, a ich wspólne mecze noszą nazwe „wieczne derby“. Dochodzi wtedy do ekscesów na trybunach, ale dzisiaj nie będzie o tym.

Zapraszam was na stadion, który od 2014 roku nosi nazwę Rajko Mitić, po jednym z legendarnych piłkarzy, ale wszyscy nazywają go Marakana, na cześć brazylijskiego stadionu w Rio De Janeiro.

Rajko Mitić

 

Nasz stadion jest trochę mniejszy, bo mieści 51.755 oglądających, ale przed remontem, który dostosował go do wymagań współczesności i UEFA, przyjmował dużo więcej kibiców. W 1975 roku na mecy Crvena Zvezda – Ferencvaros sprzedano 96.000 biletów, ale podobno ten mecz oglądało 120 tysięcy widzów.
 



Stadion położony jest na wspaniałym miejscu, niedaleko od ścisłego centrum, z dogodnym dojazdem komunikacją miejską.

W samym kompleksie oprócz obitktu głównego i boisk pomocniczych znajdziecie muzeum a w nim najbardziej znaczące trofea zdobyte w rozgrywkach na całym świecie.

Oczywiście najcenniejszy eksponat to Puchar Europy zdobyty w 1991 roku w Bari. Wtedy w meczu z Olimpique z Marsylii Zvezda wygrała po rzutach karnych.

W tym samym roku w Tokio Zvezda wywalczyła Puchar Interkontynentalny. Ale w muzeum jest o wiele więcej trofeów z różnych rozgrywek. Niektóre porażają wielkością jak ten poniżej, który ma 40 kilogramów.
 
Są też pozłacane puchary, które obrosły w legendę i wiele, wiele innych. Dla kibiców Zvezdy każdy z nich jest tak samo ważny i chętnie oglądają tę niesamowitą kolekcję. A muszę zaznaczyć, że kibicują klubowi nie tylko mieszkańcy Serbii czy serbscy emigranci ale Zvezda ma też zagorzałych kibiców w sąsiednich państwach.
 

W muzeum zobaczycie wiele ciekawych eksponatów ilustrujących historię klubu.

Wejście do muzeum wraz z wyjściem na trybunę to koszt 400 din / 16 zł, a cała tura obejmująca muzeum i wyjście na płytę stadionu do 1200 din / 48 zł. Na taką pełną wycieczkę trzeba przeznaczyć około 45 min. Dzieci, znaczy do 18 roku życia, płacą połowę.

Muzeum jest czynne od 9.00 do 16.00 w dni robocze 9.00-15.00 sobota, w niedzielę zamknięte.

Galeria zdjęć

- Subskrybuj i obserwuj -

Najnowszy blog