Home / Blog
Home / Blog

Kościoły katolickie w Belgradzie – katedra NMP

Facebook
Twitter
LinkedIn

W Belgradzie większość mieszkańców wyznaje prawosławie i cerkwie są praktycznie na każdym kroku. Wierni kościoła katolickiego mogą się modlić w pięciu kościołach położonych  głównie blisko centrum miasta.

Dzisiaj opowiem Wam o jednym z tych kościołów, o katedrze katolickiej Najświętszej Marii Panny położonej w części miasta zwanej Neimar, kilka przecznic od największej cerkwi św. Sawy.

 

Historia

Historia sięga 1924 roku, kiedy to członkowie zakonu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny poprosili arcybiskupa o możliwość budowy kościoła. Otrzymali blogosławieństwo i nieduży kościół stanął już w następnym roku. Po kilkunastu latach budynek przestał być wystarczający i zdecydowano o budowie nowego kościoła poświęconego francuskim i serbskim żołnierzom poległym na froncie salonickim w czasie I wojny światowej.  Niestety II wojna światowa i późniejszy okres komunizmu zahamował prace na budowie. Przerwa trwała prawie 40 lat. W tym czasie budynek, który miał świetną akustykę służył do nagrywania programów Radia Belgrad.

Dopiero w 1987 roku rozpoczęto prace na wykończeniu wnętrza i terenu wokół kościoła.

Wnętrze

Kościół ma bardzo interesujący ołtarz. Ozdobiony jest techniką fresków, tak bardzo popularną w cerkwiach serbskich. Freski wykonali słoweńscy artyści Čemažar i Lucijan.

 

 

Freski pokazują przeplatanie się Wschodu i Zachodu na tych terenach. Centralne miejsce zajmuje Bogurodzica, która jest pokazana w dwóch momentach. W dolnej części możemy ją zobaczyć leżącą na łożu śmierci, co jest częstym motywem w cerkwi prawosławnej, kiedy to jest przedstawiane Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny. Tutaj Matkę Boską otacza dwunastu apostołów.  Nieco wyżej Matka Boska jest pokazana według kanonów kościoła zachodniego w chwili Wniebowzięcia, otoczona dwunastoma gwiazdami.

Centralny fresk jest otoczony freskami świętych. Z lewej strony jest św. Jan Kapistran, św. Mikołaj z Flue i św. Cyryl Aleksandryjski. Z prawej patrzą na nas św. Cyryl i Metody, a także prawosławny święty Sawa. Kościół jest wspaniałym przykładem połącznia idei wschodniego i zachodniego pojmowania świata.

 

Ten kościół  miał być hołdem złożonym żywotom żołnierzy poległych w I wojnie. W dolnych częściach fresków możemy zobaczyć sceny związane z wojennymi cierpieniami. Z lewej matka pochyla się nad rannym dzieckiem a z prawej dwie kobiety modlą się o pokój. Obie sceny są jak najbardziej aktualne także dzisiaj.

Od roku 2000 kościół stał się bogatszy o nowe organy, które uświetniają wydarzenia religijne ale nie tylko. Organizowane są koncerty organowe i szkolenia dla młodych organistów.

 

 

Adres:

ul. Hadži-Milentijeva 75

Msze w dni powszednie o 8.00 a w niedziele o 9.00

 

 

Galeria zdjęć

- Subskrybuj i obserwuj -

Najnowszy blog

30. новембар 2024.

20. новембар 2024.

18. септембар 2024.